Vyhledat
  • Lenka Záveská

Byla už daň z nabytí nemovitých věcí skutečně zrušena?

Aktualizace: před 4 dny


Zrušení daně z nabytí nemovitostí je u nás nyní horkým tématem. Letos byla impulsem pro zrušení pandemie koronaviru, nicméně myšlenka zrušení této daně není úplně nová, i v minulosti proběhly pokusy tuto daň zrušit.

Daň z nabytí nemovitých věcí je v sazbě 4 % poměrně zásadní položkou v rozpočtu kupujících. Při koupi nemovitosti v hodnotě 5 mil. Kč se jedná o částku 200.000 Kč. Pokud tedy dojde k jejímu zrušení, kupující si významně oddychnou.

V jaké je to fázi?


Vládní návrh ruší daň z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětným účinkem. Aby však byla daň z nabytí skutečně zrušena, musí vládní návrh projít standardním legislativním procesem (naposledy prošel Sněmovnou v červenci ve 3. čtení, nyní bude projednán v Senátu). Panuje názor, že celkem všechny rozhodující orgány jsou zrušení daně z nabytí nemovitých věcí nakloněny. Ale nechme se, doufejme příjemně, překvapit.


Pokud bude daň z nabytí zrušena, nezaplatí ji už nikdo, komu byl zápis do katastru proveden od 1.12.2019 (informaci naleznete ve Vyrozumění o provedení vkladu nebo na listu vlastnictví). Pokud jste již daň zaplatili a bude zrušena, vznikne vám přeplatek, o jehož vrácení budete muset zažádat. Pozor rozhodným datem pro určení toho, jestli budete mít na vrácení přeplatku daně z nabytí nárok, se bude odvíjet od provedení zápisu, nikoliv od podpisu kupní smlouvy ani jejího vložení na katastru.

Příklad situace, kdy v případě zrušení daně budete mít nárok na vrácení přeplatku daně.

Opožděné podání bude bez sankcí


V rámci tzv. Liberačního balíčku III bylo schváleno odložení podání daňového přiznání a platby daně z nabytí nemovitých věcí. Sankce spojené s pozdějším podáním a placením se promíjí až do konce letošního roku. V případě zrušení daně bude všem poplatníkům, kteří mají lhůtu k podání daňového přiznání od 31. 3. 2020, daň, penále i úrok z prodlení odpuštěn. Pokud daň zrušena nebude, bude odpuštěno jen penále a úrok z prodlení, pokud bude daň z nabytí uhrazena do 31.12.2020.


Máte dotazy?

Volejte nám nebo napište, rádi poradíme.

Lenka a Petr Záveských

608 554 151, info@zkreality.cz

0 zobrazení

Ke stažení:

Naše zásady ochrany osobních údajů

Poučení

spotřebitele

Pojištění odpovědnosti

Fakturační údaje:

Sociální sítě:

  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • White Instagram Icon

Kontaktujte nás: