Sledujeme pro Vás novinky ve světě nemovitostí a financí

5. května 2020

Vláda schválila na konci dubna zrušení daně z nabytí nemovitých věcí 

Aby byla daň z nabytí skutečně zrušena, musí vládní návrh projít standardním legislativním procesem. Nyní poputuje ke schválení do poslanecké sněmovny.

Co je předmětem vládního návrhu:

  1. Ruší daň z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětným účinkem. Daň již nezaplatí nikdo, kdo nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019. 

  2. Prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let, což má omezit spekulativní nákupy nemovitostí.

  3. Zrušení možnosti uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Odpočty úroků si bude moci ještě uplatňovat každý kupující, který nabyde nemovitost nejpozději v prosinci 2021. 

16. dubna 2020

Zrušení předkupního práva

Předkupní právo bude od 1.7.2020 zrušené na základě změny § 1124 a 1125 OZ. Nově budou mít od 1.7.2020 předkupní právo na dobu 6 měsíců pouze spoluvlastníci, kteří nemovitost nabyli např. v rámci dědictví. Předkupní právo se podle přechodného ustanovení bude vztahovat ještě na prodeje realizované do 30.6.2020 (promlčecí lhůta začne běžet uzavřením kupní smlouvy a trvá 3 roky).

Vyhledat

Naše zásady ochrany osobních údajů

Fakturační údaje

Poučení spotřebitele

Sociální sítě

  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • White Instagram Icon

Kontaktujte nás